TP-Link wprowadza na rynek punkty dostępowe Omada w technologii WiFi 7

WiFi 7, znane również jako IEEE 802.11be Extremely High Throughput (EHT), to najnowsza generacja sieci bezprzewodowych. Działa w trzech pasmach (2,4 GHz, 5 GHz i 6 GHz), z możliwością ich agregacji, co pozwala na pełne wykorzystanie dostępnych zasobów. Podczas gdy WiFi 6 zostało zaprojektowane z myślą o rosnącej liczbie urządzeń łączących się do sieci, WiFi 7 ma na celu dostarczanie wyjątkowo wysokich prędkości dla każdego urządzenia. Standard WiFi 7 wprowadza technologie takie jak kanały o szerokości 320 MHz, modulację 4096-QAM, Multi-RU i Multi-Link Operation, oferując prawie 5-krotnie wyższe prędkości, 100-krotnie niższe opóźnienia oraz 5-krotnie większą pojemność sieci w porównaniu do WiFi 6. TP-Link prezentuje trzy punkty dostępowe Omada WiFi 7: EAP772, EAP773 i EAP783.

EAP783 to topowy model WiFi 7, zapewniający sumaryczne prędkości do 19 Gb/s. Prędkości te wynoszą odpowiednio 11520 Mb/s dla 6 GHz, 5760 Mb/s dla 5 GHz i 1376 Mb/s dla 2,4 GHz. Technologia MLO pozwala na agregację wszystkich trzech pasm w celu uzyskania ekstremalnie wysokiej przepustowości. Punkt dostępowy jest wyposażony w dwa porty Ethernet 10G z możliwością agregacji, co gwarantuje optymalną przepustowość przy integracji z infrastrukturą kablową. Smukła obudowa o grubości 46,5 mm sprawia, że doskonale wpasowuje się w każde wnętrze. Urządzenie może być zasilane poprzez PoE++ 802.3bt lub prądem stałym z zasilacza sieciowego (DC).

EAP773 to natomiast nowoczesny model punktu dostępowego obsługującego WiFi 7, który zapewnia imponujące sumaryczne prędkości WiFi do 9,3 Gb/s. Oferuje 5760 Mb/s w paśmie 6 GHz, 2880 Mb/s w paśmie 5 GHz oraz 574 Mb/s w paśmie 2,4 GHz. Wyposażony został w jeden port Ethernet 10G, gwarantując szybkie i stabilne połączenie z resztą infrastruktury.

Portfolio urządzeń WiFi 7 z serii TP-Link Omada uzupełnia budżetowy model EAP772, który oferuje niemal tę samą specyfikację, co model EAP773. Jedyną róznicą jest port Ethernet 2.5G. Oba modele charakteryzują się kompaktowym rozmiarem (220 mm × 32,5 mm) i minimalistyczną obudową co sprawia, że zamontowane na suficie w biurze, czy hotelowym korytarzu, będą niemal niezauważalne. Łączące wysoką wydajność z eleganckim wyglądem urządzenia obsługują zasilanie 802.3 at PoE+ oraz zasilanie prądem stałym (DC).

Wszystkie trzy urządzenia wykorzystują technologię MU-MIMO, umożliwiającą komunikację z wieloma urządzeniami jednocześnie, oraz technologię OFDMA, która zwiększa przepustowość w środowiskach o dużym ruchu danych. Dodatkowo gwarantują płynny roaming realizowany przez protokoły 802.11k/v/r, dzięki któremu transmisje wideo i połączenia głosowe nie są przerywane podczas przemieszczania się użytkowników. Technologia Beamforming zapewnia stabilne połączenia w wymagających warunkach. Nowe modele obsługują technologię Omada Mesh, umożliwiającą bezprzewodowe łączenie punktów dostępowych w sieć kratową, co pozwala na montaż w miejscach bez możliwości doprowadzenia kabla sieciowego.

Wszystkie zaprezentowane urządzenia są kompatybilne z platformą Omada SDN, umożliwiającą integrację i centralne zarządzanie całą infrastrukturą WiFi i LAN, nawet w rozproszonych lokalizacjach. Użytkownicy mogą cieszyć się dużą elastycznością zarządzania, stabilnością sieci, zaawansowanymi zabezpieczeniami oraz wysoką wydajnością. Dla preferujących mobilne rozwiązania dostępna jest aplikacja Omada, umożliwiająca podgląd ustawień i zarządzanie siecią na smartfonie.

Urządzenia są już dostępne w sprzedaży. Produkty zostały objęte pięcioletnią gwarancją. Pełna specyfikacja techniczna urządzeń znajduje się na stronie internetowej EAP783, EAP773, EAP772.